Фалеристика – наука, яка вивчає нагороди. У великих колекціях фалеристика представлена у широкому асортименті нагород – як часів СРСР і Царської Росії і пізніших, зокрема іноземних, із Європи, Азії, Північної та Латинської Америки тощо. Що стосується ретроспективи, то тут, як правило, можна знайти інформацію про перші орденські знаки та медалі, які вручалися на зорі формування нагородних систем. Також широко бувають представлені сучасні нагороди, кожну з яких доставляється вичерпна інформація.
Про нагороди у простого обивателя, який нехай навіть проходив військову службу, досить поверхова інформація. У той же час, більш ретельне вивчення причин створення та деталей, що призвели до появи тієї чи іншої нагороди, може відкрити надзвичайно цікаві сторінки історії, до цього моменту маловідомі. Прикладом можуть бути колекції медалей СРСР. Якщо раніше вони служили як відзнака, то зараз можуть багато розповісти про трудові будні і бойові подвиги громадян цієї держави.
Не багато хто знає, що одна з найбільш шанованих серед радянських воїнів медалей часів Великої Вітчизняної війни – “За відвагу” була заснована набагато раніше, ніж думають багато істориків. Ще за 2 роки до її початку, а саме влітку 1938 цієї медаллю були нагороджені 2 прикордонники на Далекому Сході. Н. Гуляєв та Ф. Григор’єв під час інциденту біля озера Хасан (на даний момент є територія Китаю) вступили в бій з численною розвідувальною групою японської квантунської армії.
Вони запобігли її проникненню на територію радянського Далекого Сходу і при цьому в перестрілці вбили одного з командирів групи. Як потім з’ясувалося під час огляду тіла, він мав при собі важливі документи та обладнання для здійснення шпигунської діяльності. Згодом, медаллю за відвагу, яку можна знайти серед лотів сайту crafta.ua, нагороджувалися багато солдатів та офіцерів, які відображали агресивні дії японської армії на Далекому Сході.
Термін фалеристика утворився від назви однієї з найдавніших нагород. Нагрудної бляхи – “фалери”, які вручалися легіонерам Стародавнього Риму як відзнака за подвиги скоєні в бою. Проте, за радянських часів як вивчення, а й колекціонування нагород довгий час було оформитися, як окремий напрямок діяльності. До 1965 навіть не використовувалася подібного терміна. А ордени та медалі зараховували до сфери нумізматики.
Це зарахування було цілком логічним, тому що перші та найбільш масові нагороди Російської імперії є монетами, лише дещо більшого розміру. Вони каталися на монетному дворі з благородних металів – срібла та золота. І в більшості випадків мали таке ж ходіння, що й гроші. Прикладом може бути “Салтиківський” рубль, спеціальна монета, яка чеканилася для нагороди солдатів у битві при Пальцигу (1759 р), під проводом князя Салтикова.
На сьогоднішній день фалеристика вважається науковою, хоч і допоміжною дисципліною. Вона визнана світовою науковою спільнотою на одному рівні з геральдикою, нумізматикою та сфрагістикою. З її допомогою збираються досить достовірні відомості щодо сучасної історії. Адже кожна ключова подія у контексті історичного розвитку держави спиралася на конкретних людей, які були нагороджені за відповідні заслуги. Вивчаючи походження самої нагороди та дізнаючись історії нагороджених нею, вчені можуть повніше уявити картина того періоду часу.
Варто окремо відзначити, що нагороди – ордени та медалі як Царській Росії, так і часів СРСР коштують досить дорого, і якщо вони не представляють для Вас колекційну цінність, Ви завжди можете продати нагороди дорого, швидко та безпечно через наш сайт.
В даний час до сфери фалеристики відносять такі об’єкти:
- Ордени;
- Нагородні чи пам’ятні медалі;
- Пам’ятні чи сувенірні знаки.
Відповідно до історичних періодів загальноприйнятою градацією фалеристики є такі періоди:
- 1000-1698 рр. Вручення золотої гривні воєводі Олександру князем Володимиром – установа ордена Андрія Первозванного;
- 1698-1917 pp. Нагородна система російської монархії до її повалення;
- 1917-1991 pp. Період СРСР;
- 1991 р. – наші дні.
Історія створення ордену безпосередньо пов’язана з найбільш визначними датами розвитку держав.