Унікальні властивості та краса бурштину зробили його одним із найпопулярніших дорогоцінних каменів ще багато століть тому. Зазначається, що ще Гіппократ писав у своїх роботах про «сльози моря» як про сонячні та сяючі, йшлося про бурштинові самородки. У Стародавній Греції існувало повір’я, що бурштин приносить воїнам успіх і перемогу. Бурштин і сьогодні зберігає свою популярність, а вироби з нього найчастіше є неповторними витворами мистецтва. Але що відомо про бурштин у нашій сучасності?
Фізичні та лікувальні властивості бурштину
Достеменно встановлено, що бурштин, це смола, що скам’яніла за сотні мільйонів років, перетворилася на красиві та неповторні самородки – унікальні артефакти минулих епох, яких сьогодні можна доторкнутися. Розрізняють близько 200 різновидів цього мінералу, і кожен вид бурштину має свої особливі якості та унікальний склад. Крім краси бурштин цінують ще й цілющі властивості.
Найвідоміші фізичні властивості бурштину:
- Бурштин не тоне у воді. Щільність мінералу ідентична щільності води, однак у прісній воді він має властивість набухати, в солоній він абсолютно не змінюється.
- Камінь можна розм’якшити, якщо нагріти його до температури 100 градусів за Цельсієм.
- Вплив яскравого світла, температурних коливань та вологи робить мінерал тендітним, він починає темніти.
- Явище електризації тіл було відкрито при дослідах із бурштином.
Бурштин – справжній природний терапевт, сьогодні відомо про багато лікувальних якостей унікального мінералу:
- Мінерал є чудовим біологічним стимулятором;
- Допомагає боротися із хворобами ендокринної системи;
- Є природним антидепресантом;
- Допомагає при безсонні;
- Активно використовується в лікуванні та профілактиці захворювань серця та судин.
- У давнину серйозно вважали, що прикраса чи виріб із бурштину може вилікувати від будь-якої хвороби, не дивно, що бурштин активно використовували у медицині.
Однак, крім різних лікарів, бурштин був дуже затребуваний серед представників окультних течій. Різного роду маги, відьми та чаклуни вважали, що в бурштин це містище для давніх духів, які можуть уберегти від небезпеки власника мінералу. Що цікаво, багато хто з сьогоднішніх екстрасенсів поділяють цю думку. Бурштин найчастіше зустрічається в амулетах та різних ритуальних предметів. Крім властивостей оберегу, вірили, що бурштин убереже від псування та пристріту, принесе удачу та багатство, допоможе у коханні. Багато народностей і сьогодні вважають бурштин символом щастя, добра та благополуччя.
Види бурштину
Як ми вже зазначали вище, сьогодні розрізняють близько 200 видів та понад 300 відтінків бурштину, причому вчені різних напрямів науки оперують своїми методами та формулами визначення типу мінералу, відмінними від інших. Критерії оцінки та визначення бурштину у гемологів одні, а у геологів та мінерологів – інші. Ювеліри та антиквари у свою чергу оцінюють камінь зовсім інакше, ніж вчені. Найбільш поширеною є система визначення типу бурштину за місцем його видобутку.
Майже весь обсяг світових запасів бурштину зосереджено у країнах Балтії, Росії, Україні та Польщі. Незважаючи на таку широку географію, бурштин, який видобувається в цих країнах, об’єднують в одну групу – балтійську. Балтійський бурштин – це той звичний для нас прозорий камінь, традиційно жовтого або помаранчевого кольору, але зустрічається бурштин та інших кольорів, від білого до темно-коричневого.
За властивостями всі види бурштину повністю ідентичні, які відмінність обумовлюється лише місцем його видобутку. Це підтверджується роботами біохіміків з Німеччини, з яких випливає, що бурштином є абсолютно будь-яка смола, що скам’яніла, віком 1 мільйон років і більше. Велика різноманітність відтінків бурштину є результатом його біогенного походження – кліматичні умови, склад ґрунту та рослинність, у місцях, де зустрічається бурштин, дуже різноманітні.
Крім вищезгаданих регіонів, бурштин зустрічається:
- У Домініканській республіці
- У Карпатах
- На Далекому Сході
- На острові Сицилія
- У Північній Америці
- У Бірмі (Республіка М’янма)
- В Індії
Види балтійського бурштину
Балтійський бурштин, найбільш затребуваний і поширений у світі, має власну внутрішню класифікацію, він ділиться на такі види:
- сукциніт;
- геданіт;
- стантієніт;
- глесит.
Види бурштину, який видобувають на Балтиці та Наддніпрянщині відрізняються зовні, мають різну щільність та особливість будови. Мінерали, які мають безліч відтінків жовтого та помаранчевого кольорів – це сукциніт, він є найпопулярнішим і затребуваним. Майже 90% виробів із бурштину виготовлені із сукциніту. Рідше можна зустріти геданіт, він відрізняється темно-коричневим кольором, у деяких місцях його називають «гнилим каменем. Чорний бурштин – стантієніт, найтендітніший із видів балтійського бурштину. Ще рідше зустрічається глесит – чорний камінь із сторонніми домішками, він не дуже любимо майстрами.
Величезне розмаїття видів бурштину є благодатним полем виготовлення підробок, часом невідмінних оком, тому купувати вироби з бурштину потрібно акуратно.