Хоча колекціонування старовинного та вінтажного годинника на сьогоднішній день не має власного позначення, сам процес знаходження та володіння раритетними пристроями для вимірювання часу – явище вельми поширене серед колекціонерів. Колекції годинника зустрічаються різні – як загальні, так і тематично-типові. Збирають годинники кишенькові, наручні, камінні, підлогові та настільні, з боєм і мелодіями, загалом, найрізноманітніші. Вартість колекційного годинника визначається віком, тиражем, країною виробництва, популярністю виробника, при цьому ідентифікація годинника процес важливий і потребує досвіду, знань та кваліфікації.
Величезне значення в ідентифікації та годинника має маркування
Кожна компанія-виробник або майстер наносив на свої вироби спеціальні, ідентифікаційні знаки – емблеми, символи, написи та власні ініціали, виконані в декоративній формі, які містять корисну для нас інформацію. Це і є маркування годинника, з якого ми можемо дізнатися:
- Хто саме виготовив годинник – тавро компанії або ім’я майстра;
- Країна, в якій годинник був виготовлений;
- Характеристики механізму;
- Іменитість моделі – нагороди на спеціальних виставках, із зазначенням місця та року проведення;
- Матеріал корпусу годинника;
- Проба за наявності дорогоцінних металів
Маркування годинника визначається за клеймом, а вся інформація про клейму міститься в спеціальному каталозі, що значно спрощує визначення віку годинника. Незважаючи на те, що практично всі відомі виробники змінювали свої логотипи, фірмові знаки та іншу атрибутику, за каталогом можна визначити якщо не точний вік “до року”, то період, коли годинник був зроблений. Також якщо відомий виробник годинника, то встановити час їх виробництва можна за серійним номером, який знаходиться на звороті корпусу годинника.
Впізнаємо годинник з влаштування та механізму
Якщо на годиннику повністю відсутнє маркування або будь-які розпізнавальні знаки, то попереду непростий процес докладного вивчення механізму, природно, що таке завдання під силу тільки професійним експертам.
Докладне дослідження піддаються:
- Диск – вивчається форма та конструкція;
- Камені – кількість та розмір;
- Системи заводу та коліс механізму;
- Часовий перебіг;
- Хронограф, календар, репетир, якщо вони є;
- Регулятор стрілок;
- Циферблат та багато інших деталей та ознак.
Професійні експерти, які досконало знають історію годинникової справи, технічні нюанси, властиві різним виробникам та тимчасовим періодам, а також їх секрети та стиль, встановлюють авторство та вік годинника, враховуючи всі фактори та нюанси, з’ясовані в результаті дослідження. Важливо розуміти, що отримати точну інформацію про виробника годинника та їх вік, тим більше, визначити їх цінність тільки “по корпусу” неможливо. Нерідко трапляється так, що дорогий і старовинний механізм поміщений у новий корпус, або навпаки – дорогий корпус із дорогоцінних металів та прикрашений камінням містить у собі “не рідний” механізм.